"DAİMA DÜRÜST HİZMET"
(0212) 615 15 10 - 0530 514 28 90

Rot-Balans ve Lastik Sökme-Takma Hizmetirot-balans Lastik Sökme-Takma

Otomobilleriniz tekerlekleri yola tam olarak dik olarak monte edilmemişlerdir. Bu durumda olsaydı, araba sürmek imkansız olurdu, çünkü yolculuk sırasında gelişen ve lastiklere etki eden kuvvetler yörüngeyi yönlendirecekti. Periyodik Rot ve Balans ayarı bunun için çok önemlidir.

Bu kuvvetleri mümkün olan en iyi şekilde dengelemek için, tekerleklerin araca üretici tarafından karar verilen belirli açılarda takılması gerekir. Ancak ne yazık ki, kaldırıma veya diğer öngörülemeyen olaylara karşı tekrarlanan etkiler, konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamak için atölyede restore edilmesi gereken bu değerleri tehlikeye atabilir.

Kontrol edilecek açılar arasında yakınsama var (ve muhtemelen düzeltilmiş). Yılda en az bir kez Arabamistanbul Merkezlerimizde teknisyenlerimiz tarafından kontrol edilmesini öneririz.

Balans, yörünge ve lastiklerin kavrama problemlerini düzeltmeyi sağlayan, sürüşü daha stabil hale getirmek ve reaktiviteyi arttırmak için üzerlerinde etki eden kuvvetleri dengelemeyi sağlayan ayarlardan biridir. Balans derece cinsinden ölçülür ve bu ölçüm, lastik tamircisi tarafından jantın yüksekliğinde, en gelişmiş nokta ile jantın en arka noktası arasında yapılır.

Bu kural hem ön aks (ön uç) hem de arka aks (arka aks) için geçerlidir.

Yanlış balans, sürücüyü sürüş sırasında zorla düzeltici manevralar yapmaya zorlar; bu da güvenliğini tehlikeye atabilir ve aynı zamanda lastiklerin düzensiz ve düzgün olmayan tüketimine neden olabilir.

Balansın bozulmasının nedenleri farklı olabilir.
Örneğin, sürüş sırasında bir tekerlek özellikle derin bir çukura veya tümseğe denk gelebilir ve bu da konumuna yönlendirilir. Ancak, kaldırımlara karşı tekrarlanan darbeler bile (özellikle üzerlerine bindiğinizde), süspansiyonların veya yanlış monte edilmiş mekanik parçalarının kötü bakımının yanı sıra, başlangıç ​​ayarını değiştirme eğilimindedir.

Balans ayarı yapılmadan önce rot kolları, rot başları, takozlar ve bağlantılı diğer aksamlar kontol edilir. Hasar ve değişim gerektiren parçalar var ise ilk önce değiştirilir ve daha sonrasında balans ayarına geçilir.

ArabamIstanbul ‘da teknisyenlerimiz tarafından Balans ayarı (ki aynı zamanda derece cinsinden ve hatta milimetre cinsinden ölçülecek) yaparken, normal ve homojen olana kadar rotasyonu düzelterek lastikleri “dengelemenizi” sağlar.

 

Güvenilirliği artırmak ve aracınızın ömrünü uzatmak için uygun bakımın yapılması şarttır. Ayrıca Rot ve Balans kontrolleri yaparak kolayca önlenebilecek hasarları onarmak için büyük masraflardan kaçınmak için çok önemlidir.

Her ihtiyacınıza cevap vermeye hazır, tüm sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız. Bilgi için..

× 7/24 WHATSAPP İRTİBAT