"DAİMA DÜRÜST HİZMET"
(0212) 615 15 10 - 0530 514 28 90

Baskı-Balata İşlemleribaski-balata

Baskı-Balata’ nın işlevi nedir ?

Araba debriyajının ana işlevi , motor sektöründen gelen döner gücün şanzımana bağlantısını kesmek ve bağlamaktır. Bu süreçte, debriyaj balatası şanzıman giriş milini döndürecektir. Bu çalışma şekli ile iki bileşen her zaman birlikte kurulur.

Motor döndüğünde, debriyaj balatasının işlevi, motorun dönme gücünden büyük ölçüde etkilenir. Motorun dönme gücü volanın dönmesini sağlayacak ve işlem debriyaj kapağına kadar gerçekleşecektir.

Debriyaj pedalındaki izdiham nedeniyle debriyaj kapağının konumu zayıfsa, motor tarafından üretilen güç kesilecektir. Ancak kenetlenen debriyaj pedalından farklı olarak motor gücü düzgün çalışabilir.

Debriyaj balatası, motordan şanzımana giden güç dağılımındaki değişiklikleri yumuşatmada da rol oynar . Motor aniden döndüğünde, araç kayar veya sürücü ve yolcular için başka rahatsızlıklara neden olur.

Kaliteli bir debriyaj balatası olduğu sürece yukarıdaki çeşitli problemlerin önüne geçilebilir. Motor aniden dönse bile, güçteki değişiklikler sorunsuz çalışacak ve sürüşün sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Debriyaj balatası, genellikle bağlantı kesme işlemi sırasında ortaya çıkan çeşitli darbeleri ve titreşimleri azaltmak için de yararlı olabilir. Debriyaj balatası, burulma damperi ve yastık plakası bileşenleri gibi çeşitli bileşenlere sahiptir. Bu bileşenlerle debriyaj balatası çok iyi çalışabilir.

Debriyaj Balata Çeşitleri

Debriyaj balatalarının otomatik ve manuel balata olmak üzere 2 farklı çeşidi vardır.
Debriyaj tipi, nasıl çalıştığı ile ayırt edilir. Debriyaj balatası otomatik olarak merkezkaç kuvveti uygulayacaktır.
Debriyaj tipi debriyaj fiyatı üzerinde çok etkilidir çünkü otomatik debriyajın fiyatı genellikle manuel olandan daha pahalıdır.
Bu tip otomatik debriyaj, gücü otomatik olarak dağıtmaya hizmet eder ve çalışması motor devrinden büyük ölçüde etkilenir.
Bu çalışma şekli, tuval ve debriyaj plakasının bileşiminin konumunu zayıf hale getirecektir.

Yıpranmış Araba Debriyaj Balatalarının Belirtileri

Kullanımına bağlı olarak belli bir ömrü vardır. Bitmesi halinde yolda bırakma ve zayıflama halinde ise araçta çekiş sorunları meydana gelmesine sebebiyet vermektedir.

 • Manuel debriyaj balatasının aşındığı özellikleri debriyaj pedalından tespit edilebilir. Debriyaj balatası kırılmaya başladığında, debriyaj pedalı konumu daha yüksek görünecek ve bu da debriyaj pedalı mesafesini kısaltacaktır ve bu genellikle aniden olur.
 • Kolayca hissedilebilen bir diğer özellik ise otomobilin ivmesinin azalıyor olmasıdır. Debriyaj balatalarının kalitesi düşmeye başladığında, motorun dönüşünden elde edilen güç, şanzımana doğru şekilde kanalize edilmeyecektir. Aracın gaz pedalına bastığınızda motor devri artmayacak ve bunun yerine gıcırtı sesi çıkaracaktır.
 • Sadece hissedilip görülmekle kalmaz, aynı zamanda debriyaj balatasının bittiğinin işareti koku alma duyusu ile de tespit edilebilir. Yanan bir debriyaj yanık bir kokunun ortaya çıkmasına neden olur ve debriyaj balatası inceltildiğinde yanık kokusu kabine kadar yoğunlaşır.
 • Biten bir debriyaj balatası, genellikle otomobilin motorunun sıcaklığını önemli ölçüde artırır. Motor hızlı bir şekilde ısınırsa, arabanın debriyajını hemen değiştirmeniz iyi bir işarettir.
 • Arabanızda ağır hissettiren bir vites değişimi yaşanıyorsa, bu debriyaj balatasının hasar gördüğünün bir işaretidir. Genellikle vites kolu sert ve sert olacaktır, oysa normal koşullar altında bu kolayca yapılmalıdır.
 • Ayrıca zayıflama durumunda çekiş zayıf olacağından aracın fazla yakımına neden olmaktadır.
  Baskı-Balata’nın bitmesi durumunda araç çekici ile gelme durumu söz konusu olur.

  Servisimizde her marka aracın baskı balata sistemi değişimi yapılmaktadır.

  Servisimizle iletişime geçmek için buradaki linkten whatsapp aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz online randevu alarak en yakın zaman size dönüş yapmamızı bekleyebilirsiniz.

   

  × 7/24 WHATSAPP İRTİBAT